اطلاعات بازار بورس


 

در این ویدئو، گزارش اطلاعات بازار بورس ایران  در روز معاملاتی چهارشنبه 6 اسفند 1399 که عبارتند از: شاخص کل، شاخص هموزن، بیت کوین(bitcoin)، قیمت دلار(dollar)، قیمت سکه بهار آزادی و ارزش معاملات میباشد.

شاخص کل

«شاخص قیمت و بازده نقدی» (TEDPIX) همان چیزی است که همیشه در اخبار و رسانه‌ها از آن به عنوان «شاخص بورس تهران» صحبت می‌شود. این شاخص پرکاربرد، بیانگر سطح عمومی قیمت و سود سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس است.این شاخص، هم تغییرات قیمت سهام و هم سودهای سالیانه‌ای که شرکت‌ها به شما پرداخت می‌کنند را محاسبه می‌کند.

شاخص هم‌وزن:

 این داده، در سال ۱۳۹۳ در بازار بورس ایران در اختیار سرمایه‌گذاران فعال بازار بورس و سرمایه قرار گرفت.

در محاسبه شاخص هم‌وزن به همه شرکت‌ها وزن یکسانی داده می‌شود در نتیجه اگر شاخص هم‌وزن مثبت شود یعنی اینکه تعداد بیشتری از شرکت‌ها در بورس مثبت هستند و برعکس. همچنین شاخص هم‌وزن میانگین بازدهی شرکت‌ها را با ضریب یکسان مورد محاسبه قرار می‌دهد. به این ترتیب در شاخص هم‌وزن تمام شرکت‌های بزرگ و کوچک یکسان و با یک دید در نظر گرفته می‌شوند.

ارزش معاملات :

مجموع ارزش کل معاملات انجام شده بر روی سهام در یک روز مشخص می باشد.

مقایسه شاخص کل بورس با شاخص هم وزن:

در شاخص کل بورس این احتمال وجود دارد که اکثر شرکت‌ها بازدهی منفی داشته باشند، اما مثبت بودن چند شرکت بزرگ به تنهایی کافیست که شاخص کل بورس مثبت گردد و این برخلاف شاخص هم‌وزن است که بر اساس میزان بازدهی اکثر شرکت‌ها و نه بر اساس سرمایه بیشتر مثبت و منفی بورس نشان داده می‌شود؛ لذا شاخص هم وزن قابل اعتمادتر است.

گروه ونداد با دریافت مجوزهای رسمی از سازمان ثبت اسناد و وزارت علوم تحقيقات و فناوری به عنوان اولین مرکز تخصصی بورس در غرب کشور فعالیت خود را در زمینه آموزش بازارهای مالی و بورس آغاز کرد.

منبع اعلان اطلاعات بازار بورس ایران

 سایت .:TSETMC:. :: شرکت مدیریت فناوری بورس تهران

 

برای دریافت آخرین اخبار و پیشنهادات ویژه لطفا در خبرنامه ما ثبت نام کنید .