چگونگی دریافت کد بورسی


دریافت کد بورسی اولین قدم برای شروع سرمایه گذاری در بورس می باشد. این سوال پیش می آید که یک سرمایه گذار برای ورود به این بازار باید چه کارهایی را انجام دهد. یعنی به بیان ساده تر فرایند سرمایه گذاری در بورس به چه صورتی است. اولین قدم برای ورود به بازار سرمایه انتخاب کارگزار و دریافت کد معاملاتی است.

برای آشنایی با بورس و دریافت کد بورسی ویدئو زیر را مشاهده فرمایید: 

 

 

برای ثبت نام در بورس اوراق بهادار و شروع معاملاتتان، شما را مرحله به مرحله راهنمایی می کنیم، مراحلی که باید به صورت کلی طی شوند، عبارتند از:

-  ثبت نام در سجام

-  احراز هویت سجام

-  دریافت کد بورسی

-  ثبت نام در کارگزاری مبین سرمایه و دریافت اطلاعات حساب

برای شروع سرمایه گذاری در بورس، چه به صورت یک شخص حقیقی و چه به صورت حقوقی، در ابتدا باید «کد بورسی یا همان کد معاملاتی» خود را دریافت کنید. این کد برای هر شخص منحصر به فرد است و در واقع شناسه او در بازار بورس به حساب می آید که از تعدادی حرف و عدد تشکیل شده است. کد بورسی یکی از الزامات ورود به بورس اوراق بهادار و خرید و فروش در بازار سرمایه است. چه افراد حقیقی و چه افراد حقوقی در سامانه اطلاعاتی بورس از طریق این کد شناسایی می شوند.

۱- ثبت نام در سجام:

در حال حاضر ثبت نام و سپس احراز هویت سامانه سجام، شرط اولیه دریافت کد بورسی و شروع معاملات در بورس است و در صورتی که شما از قبل کد بورسی داشته و فعال بازار سرمایه هستید نیز پیشنهاد ما این است که ثبت نام در سجام را به تعویق نیندازید و هرچه سریعتر اطلاعات خود را وارد سامانه کرده و احراز هویت را انجام دهید، به دلیل اینکه تعدادی از شرکت ها سود تقسیمی سالانه خود را از طریق سامانه سجام پرداخت می کنند و دیگر نیازی به مراجعه حضوری به بانک ندارید که این مورد را باید تنها یکی از مزایای ثیت نام در این سامانه دانست.

1- برای ثبت نام در سجام ابتدا به آدرس سایت https://profilesejam.csdiran.ir/  مراجعه کنید. با ورود به این آدرس به صفحه ذیل هدایت می‌شوید:

 

2- بر روی گزینه "ثبت نام در سجام" کلیک کنید. سپس به صفحه ذیل ارجاع داده خواهید شد:

 

3-  در این قسمت شما می‌بایست شماره تلفن همراه خود را وارد نمایید و پس از آن بر روی دکمه "دریافت کد تایید" کلیک نمایید و وارد صفحه زیر خواهید شد:

 

 

4- در این صفحه شما باید کد تائید ارسال‌ شده به شماره تلفن همراه را وارد نموده، با توجه به اینکه برای خود یا شرکتتان کد می‌گیرید بایستی برای شخص خودتان "شخص حقیقی" و یا برای شرکتتان "شخص حقوقی" را انتخاب نمایید و در کادر پایین صفحه کد ملی ۱۰ رقمی خود و یا شناسه ملی شرکت را وارد نمایید.  پس از آن با زدن دکمه تائید به صفحه ذیل ارجاع داده می‌شوید:

 

5- در این صفحه چنانچه شما شخصاً اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنید می‌بایست حتماً گزینه "اصیل" را انتخاب نمایید، اما اگر به نمایندگی از فرد یا شرکتی اقدام به افتتاح حساب می‌کنید گزینه "نماینده قانونی" را انتخاب کرده و توجه داشته باشید که در مورد دوم حتماً برگه وکالت که از سوی دفترخانه‌های رسمی کشور تائید شده باشد نیاز است. پس از آن شما به صفحه زیر هدایت می‌شوید:

 

6- شما در این مرحله با انتخاب یکی از درگاه‌های ارائه ‌شده مبلغ ۱۰۰ هزار ریال (۱۰ هزار تومان) هزینه ثبت نام را واریز نموده و پس از آن به صفحه ذیل خواهید رفت:

 

7- در این صفحه بایستی اطلاعات هویتی خود اعم از نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، جنسیت، نام پدر، شماره شناسنامه و سایر اطلاعات موجود در شناسنامه را وارد نمایید. پس از تکمیل اطلاعات فوق و زدن دکمه تائید، به صفحه ذیل ارجاع داده می‌شوید:

 

8- در این صفحه اطلاعات ارتباطی خود اعم از آدرس دقیق پستی به ترتیب خواسته ‌شده وهمچنین پست الکترونیک (E-mail)، تلفن ثابت (منزل) و تلفن همراه خود را وارد نموده و پس از بررسی عدم وجود خطا در اطلاعات واردشده با زدن دکمه تائید به مرحله بعد می‌روید:

 

  

9- در این مرحله شما بایستی با توجه به اینکه شما می‌خواهید در کدام بازار به فعالیت بپردازید یکی از گزینه‌ها را انتخاب نمایید. بازار بورس و فرابورس که همان بازار اوراق بهادار است و بورس کالا و بورس انرژی نیز از سایر گزینه‌هاست. سرمایه‌گذاران حقیقی عموماً در بورس‌های اوراق بهادار و کالا فعال هستند اما اشخاص حقوقی متناسب با برنامه‌های خودشان ممکن است در بورس انرژی نیز وارد شوند. لازم به ذکر است که برای تکمیل این مرحله، پس از انتخاب نوع بازار، اگر دارای کد سهامداری هستید، کد خود را نیز وارد نمایید. پس از تکمیل این مرحله وارد مرحله بعدی می شوید.

 

 

 

10- در این قسمت اطلاعات شغلی خود را وارد نمایید. توجه فرمایید که می‌توانید فقط موارد ستاره ‌دار را تکمیل نمایید. چنانچه خانه ‌دار هستید می‌توانید اطلاعات منزل خود را وارد نمایید تا موردی خالی نمانده و بتوانید سایر مراحل را نیز طی نمایید. پس از تکمیل اطلاعات به صفحه اطلاعات مالی به شکل زیر، ارجاع داده خواهید شد:

 

 

11- در این مرحله نیز تنها اطلاعات ستاره ‌دار را پر نمایید و صرفاً یک برآورد کلی از آینده معاملات را در نظر گرفته و به سؤالات پاسخ دهید. پس از آن دکمه تائید را زده تا به صفحه اطلاعات حساب بانکی ارجاع داده شوید:

 

 

12- در این صفحه می ‌بایست شماره‌ حسابی که به کارگزاری معرفی می‌کنید تا تمامی مراودات مالی شما با نهادهای بورسی انجام بگیرد، ارائه نمایید؛ بنابراین تمامی اطلاعات اعم از شماره ‌حساب و شماره شبای بانکی، نام شعبه و کد شعبه و … را درج نمایید. حتماً تیک حساب پیش ‌فرض را بزنید. توجه فرمایید که تمامی مطالبات شما از نهادها و شرکت‌های بورسی مانند سود تقسیمی به ‌حساب پیش ‌فرض معرفی ‌شده از سوی شما واریز خواهد شد.

 

13- در آخر شما در صفحه تعهدات بایستی متعهد شوید که تمامی اطلاعات را به ‌درستی وارد کرده ‌اید و در ضمن در صورت هرگونه تغییر در اطلاعات ثبتی، فورا اقدام به ویرایش اطلاعات خود از طریق سامانه سجام نمایید. پس از نهایی شدن این مرحله، تمامی اطلاعات وارد شده به‌ صورت یکجا برای شما به نمایش داده می شود و شما در آن صفحه مجدداً بررسی می ‌کنید که تمامی اطلاعات را صحیح وارد کرده‌ اید و به این ترتیب با نهایی کردن اطلاعات ثبت ‌نام اولیه شما تکمیل می‌ گردد و در این مرحله کد ۱۰ رقمی "پیگیری ثبت نام سجام شما"، به شماره همراه شما پیامک می‌ گردد.

 

2- احراز هویت سجام

احراز هویت به صورت حضوری و غیر حضوری:

پس از ثبت نام در سامانه سجام جهت دریافت کد بورسی، کاربران باید اقدام به احراز هویت کنند. به‌ طور معمول، این فرآیند توسط  "دفاتر پیشخوان منتخب دولت" انجام می ‌شود و همچنین به طور غیر حضوری با برنامه سیگنال که اپلیکیشنی در حوزه بورس و سرمایه ‌گذاری است، قابلیت احراز هویت الکترونیکی را داراست. به کمک این قابلیت، کاربران می ‌توانند پس از ثبت نام در سامانه سجام، اقدام به احراز هویت و در نهایت دریافت کد بورسی کنند.

 

احراز هویت غیر حضوری یا الکترونیکی سجام:

 جهت استفاده از قابلیت احراز هویت الکترونیکی سجام در اپلیکیشن سیگنال، این اپلیکیشن را برای سیستم ‌عامل اندروید از کافه بازار و پلی استور دانلود کنید. نسخه مخصوص آیفون ‌های اپل نیز از طریق سیب اپ قابل دریافت است.

 

شرایط و قوانین اولیه برای احراز هویت غیر حضوری سجام با اپلیکیشن سیگنال

پیش از شروع احراز هویت سجام در اپلیکیشن سیگنال، باید واجد تمام شرایط زیر باشید و در صورت نبود هریک از این شرایط، امکان انجام احراز هویت میسر نخواهد بود.

·  فرد باید قبلا ثبت‌ نام اولیه در سامانه سجام را انجام داده و کد پیگیری ۱۰ رقمی را دریافت کرده باشد.

·   متقاضی حتما باید بالای ۱۸ سال باشد.

·   دارای کارت ملی هوشمند یا رسید آن باشد.

·   انجام احراز هویت تنها برای افراد حقیقی ایرانی امکان پذیر است.

·   تمامی اطلاعات ثبت شده توسط افراد حقیقی (عکس، فیلم، مدارک) باید مربوط به خود شخص باشد و احراز هویت نیز باید توسط خودشان انجام شود و در صورت وجود مغایرت در اطلاعات، احراز هویت با مشکل روبرو خواهد شد. البته امکان انجام احراز هویت با گوشی هوشمند شخص دیگر وجود دارد، اما مراحل باید توسط متقاضی طی شوند.

 

نحوه احراز هویت الکترونیکی سجام با اپ سیگنال:

توجه داشته باشید که برای احراز هویت موفقیت آمیز شما باید کلیه اطلاعات موردنیاز که در ویدئوی زیر شرح داده شده، مطابق قواعد اعلام شده و توسط شخص متقاضی تهیه شود. فراین احراز هویت الکترونیکی به شرح زیر است:

 

۳-  دریافت کد بورسی

 پس از تایید احراز هویت شما "کد معاملاتی" برای شما پیامک می شود.

 

۴- ثبت نام در کارگزاری مبین سرمایه و دریافت اطلاعات حساب

پس از دریافت تایید احراز هویت شما و دریافت کد معاملاتی جهت تکمیل ثبت نام خود با در دست داشتن اصل شناسنامه و اصل کارت ملی و کد 10 رقمی ثبت نام سجام خود به یکی از شعب کارگزاری مبین سرمایه به آدرس های ذیل مراجعه کنید:

·  شعبه تالار اختصاصی:

چهار راه گلستان، بلوار شهید اجاقی، بلوار ظفر، نبش کوچه اول (آقا رضی) ساختمان ونداد 2، طبقه اول، گروه ونداد

083-38450875

09189181141

· شعبه تالار بورس:

سه راه 22 بهمن، تالار منطقه ای بورس کرمانشاه، طبقه اول

083-3821447

 

حداکثر ۲ روز کاری پس از امضای فرم، کد شما صادر می ‌شود. نام کاربری و رمز عبور معاملات برخط یا آنلاین با ایمیل و پیامک برای شما ارسال می‌شود. در پیام ارسال‌ شده، آدرس سامانه معاملاتی کارگزار مبین سرمایه نیز موجود است. این نام کاربری و رمز عبور مختص شما است و کسی غیر از شما اجازه استفاده از آن را ندارد. بنابراین در حفظ آن کوشا بوده و اطلاعات آن را در اختیار دیگران قرار ندهید.

 

برای دریافت آخرین اخبار و پیشنهادات ویژه لطفا در خبرنامه ما ثبت نام کنید .